Charakteristika skotu Highland

O tomto plemeni již bylo mnohokrát zmiňováno a psáno, takže se vlastně budeme opakovat. Tak, jak se uvádí, skutečně můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit, že se jedná o nenáročné plemeno, klidné povahy. Pochází ze skotské vysočiny, ze severozápadní oblasti a centrálního Skotska, což napovídá i samotný název plemene, Skotský náhorní skot. Z toho dále vyplývá, že je zvyklé na drsné podmínky, s celoročním pobytem venku, na skromnou pastvu, kde není tolik živin a celkově na malou náročnost chovu. Dokáží si vzít z „chudé“ trávy všechny její živiny.
Z našich zkušeností s chovem tohoto plemene mohu říci, že je dále potřeba, aby zvířata měla stín v letních měsících a možnost se podrbat.

Jedná se o plemeno dlouhověké, menšího vzrůstu, nenáročné se snadnými porody včetně výborných mateřských vlastností – to vše můžeme potvrdit. Plemeno highland má vlastnosti odpovídající požadavkům na chov v souladu s životním prostředím a přírodou.

Objeví-li se film, který je nějak spjat se skotskou krajinou, téměř vždy je možné tam zahlédnout toto plemeno. Napadá mne film Highlander s Christophem Lambertem a Seanem Connerym v hlavních rolích.

V našem případě nás plemeno Highland zaujalo svou krásou. Ano, kdo má rád zvířata ví, o čem mluvím.
Také jsme věděli, že prostředí okolo nás chceme „udělat lepší“, oddělit průmyslovou část od té obytné a zároveň, mít hezký pohled na něco méně obvyklého.